Aktuality
Exotika v európe - Azorské ostrovy

Exotika v európe - Azorské ostrovy

26.5.2017

 

 

Sopečné súostrovie v strede Atlantiku… Skrytý raj na trase Lisabon - New York. Deväť portugalských ostrovov roztrúsených v oceáne má divokú prírodu a nedotknuté panenské pláže.

 

Azorské ostrovy ležia na mieste, kde sa stretáva európska, americká a africká tektonická platňa a sú svedkami síl, ktoré neustále formujú našu planétu. Sú svetom sírnych fumarol a horúcich prameňov, svetom jaskýň a stĺpov tvorených z raz rozpustenej horniny, prstencov modrých jazier obklopených vavrínovými a borovicovými lesmi a zelených strání šplhajúcich sa k nim.

 

Tri z ostrovov sú súčasťou UNESCO. Pôda je tu plná minerálov a spolu s teplou klímou ohrievanou Golfským prúdom tvoria podmienky pre rozmach života.

 

Azorčania si svoje nádherné dedičstvo strážia ako oko v hlave. Výstavba tu pokrýva len asi 5 % územia, zvyšok je mozaika chránených území a morských prírodných rezervácií. Cieľom vlády tu je do roku 2018 vyrábať 75 % energie z obnoviteľných zdrojov.

 

Morské dobrodružstvá na Azorských ostrovoch:

 

Pozorovanie veľrýb

Azory sú známe možnosťami pozorovať tu delfíny a veľryby. Oblasť, kde sa nachádzajú je oddychovou zastávkou, alebo domovom pre tretinu zo všetkých svetových druhov tejto rodiny. Celoročnými obyvateľmi sú vorvane, delfíny obyčajné a delfíny skákavé. Veľa iných druhov, vrátane najväčšieho zvieraťa v histórii našej planéty - modrej veľryby, tadiaľto prechádza počas svojho sťahovania.

 

Kvalitne zabezpečené výlety vychádzajú z väčších ostrovov a vynakladajú nemalé úsilie na to, aby pozorovanie veľrýb bolo šetrné. Pravidlá určujú počet lodí, ktoré môžu byť v blízkosti veľryby, smer, z ktorého sa môžu k zvieraťu približovať a aj to, ako dlho môžu zviera nasledovať.

 

Potápanie

Vody plné živín predierajúce sa z hĺbok, či skôr život, ktorý tu vďaka nim prekvitá, láka veľryby a tiež robí z Azorských ostrovov jednu z najlepších destinácií na potápanie v Atlantiku. S teplotou od 17 do 24 °C sa tieto vody životom doslova hemžia a od mája do októbra dosahujú viditeľnosť až do 30 m.

 

Kaleidoskop druhov - od barakúd po raje obrovské, od karety obyčajnej po homáre - sa vynára z neuveriteľného množstva prírodných prostredí. Gambáče a úhory si hovejú v nefritových pobrežných zátokách, mečúne, tuniaky a žraloky krúžia okolo vrcholkov sopiek skrytých pod vodou, makrely hliadkujú vo vodách podmorských útesov a krehkejšie formy života sa zas ukrývajú v lávových jaskyniach a nekonečné množstvá iných druhov sa usadili vo vrakoch, ktoré posievajú morské dno.

 

Vodné športy

Mierne počasie, teplá voda a členitosť pobrežia robia z Azorských ostrovov celoročnú destináciu pre vodné športy. To, čo láka námorníkov je zjavné a azorské prístavy sú dejiskom vesliarskych pretekov a podujatí. Horta, hlavné mesto ostrova Faial, je kozmopolitným centrom tejto transatlantickej premávky a prístav sa stal galériou nástenných malieb, ktoré tu namaľovali poverčivé posádky pred vyplávaním na šíre more.

 

Za posledných desať rokov sa tu rozšírilo surfovanie. Santa Maria, São Miguel, či São Jorge kde sa vlny Atlantiku lámu na útesoch sú obľúbenými miestami pre túto činnosť.

 

Počasie je tu ideálne aj pre windsurfing, kayaking, paddleboarding a iné vodné aktivity, kým tí, ktorí túžia tráviť svoj čas pokojnejšie sa môžu osviežiť v lávových bazénoch.

 

Tak čo, kam namierite svoje túlavé topánky toto leto?