Aktuality
Albánsko

Albánsko

12.9.2017

Dovolenka v Albánsku ?


Keď sa povie dovolenka v Albánsku, mnoho ľudí reaguje na to : „A je to bezpečné ?“
My Vám dnes zmeníme tento postoj až kým nepoviete : „Ó áno tam chcem ísť !“
Základné informácie

Albánsko leží na Balkánskom polostrove a západ krajiny tvorí prímorské pobrežie na rozhraní Iónskeho a Jadranského mora. Na severe hraničí zo Srbskom a Čiernou Horou, na juhu a juhovýchode s Gréckom a na východe s Macedónskom. Sever krajiny tvoria Albánske Alpy, stredná vnútrozemská časť je hornatá s dvoma krasovými jazerami,  juhovýchodnú oblasť tvorí krasové územie povodia rieky Vjoses a poslednou oblasťou je pobrežná nížina, ktorá sa tiahne od juhu až na sever k hraniciam s Čiernou Horou. Turizmus sa v Albánsku rozbieha v podstate od 90tych rokov minulého storočia ale Slováci túto krajinu začali objavovať pred tromi rokmi. Minulú sezónu už naplno prejavili záujem o dovolenku v týchto končinách, ktorá ich potešila navyše aj príjemnou cenou. Ako sa zdá, južanská atmosféra v stále málo poznanom prevedení prilákala cestovateľov aj tento rok.

 

Ako sa dostať do Albánska ?

Prvou alternatívou je pohodlný presun lietadlom, keď môžete využiť všetky slovenské letiská. Cestovné kancelárie vám ponúkajú aj presun vlastnou dopravou, keď si objednáte len ubytovanie a stravu. Prechádzať tak budete Maďarskom, Srbskom a Kosovom alebo Čiernou horou. V tom prípade sa môžete zastaviť na vašom ľubovoľne zvolenom mieste a predĺžiť si tak dovolenku o spoznanie iných štátov a kultúr. Do Albánska ponúkame aj presun autobusom. Cesta trvá od 16 do 18 hodín v závislosti od trasy.

Doklady na cestovanie

S Albánskom máme bezvízový styk, ktorí platí na 90 dní pobytu v tejto krajine. Ak nemáte platný pas, nevadí, stačí keď budete mať platný občiansky preukaz , ktorý má už formu ID kartičky.Očkovanie a choroby 

Očkovanie nie je potrebné, ale odporúča sa očkovanie proti tetanu. Zdravotnú starostlivosť poskytujú štátne aj súkromné zdravotnícke zariadenia, preto sa odporúča pri cestovaní do Albánska uzatvoriť komplexné cestovné poistenie. Ako je to s pitnou vodou ? Pitná voda z vodovou  nie je pitná všade. Preto sa odporúča konzumovať radšej nápoje z uzavretej fľaše.

Ubytovanie

Priamo v dovolenkových oblastiach ponúkajú domáci lacnejšiu formu ubytovania v súkromí alebo v malých penziónoch. Na týchto nákladoch sa dá ušetriť, no myslite na to, že štandard v tejto krajine je nižší, ako ste zvyknutí. Je preto lepšie priplatiť si za kvalitnejšie hotely, ktoré skôr vyhovejú vašim podmienkam. Nebuďte prekvapení, ak hviezdičky v ich ubytovacích zariadeniach by u nás vyzerali inak. Ceny sú pre nás prijateľné, takže neváhajte a siahnite po lepšej kvalite. 

Zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Cestou na výlet určite narazíte na bunkre, ktoré sú nepríjemnou spomienkou na päťdesiate roky. Po celej krajine sa ich nachádza 800 tisíc.
Určite navštívte Berat - historické mesto, ktoré bolo vybudované na kopci. Jeho dominantou je starý kamenný hrad


Kruja - tunajší hrad má pre dejiny Albánska veľký význam. Tróni uprostred mesta a skrýva najväčšie cennosti z nájdených exponátov. Nachádza sa pri ňom aj krásny národný park.


Vinice Cobo - Albánsko je známe aj kvalitným domácim vínom. Do viníc Coba často organizujú aj fakultatívne zájazdy, ktoré sú spojené s ochutnávkou.


Modré oko - národný park blízko Sarande prináša jednu zaujímavosť v podobe jazierka pripomínajúceho malú lagúnu.
Najkrajšie pláže


DHËRMI, ALBÁNSKA RIVIÉRA
VELIPOJA

 

DIVJAKA


LUKOVAHIMARA


BORSH